Jaki cyrkiel kupić dziecku?

Wśród miliona chyba artykułów szkolnych, które trzeba kupić dziecku do szkoły, są też przybory matematyczne. I o tyle, o ile linijka czy kątomierz nie budzą naszych wątpliwości czy niepokojów, o tyle już cyrkiel – tak. Jaki mamy wybór, czym się kierować i czy to w ogóle bezpieczne?

Rodzaje cyrkli

Cyrkiel to, najprościej rzecz ujmując, przyrząd do wyznaczania i rysowania równiutkich kółek. Składa się z dwóch nóg – jedną, ze szpikulcem, wbijamy czy stawiamy na kartce, a drugą nogą, z rysikiem, rysujemy, kręcąc za przyrząd, okrąg. To całkowicie jasne. Skąd więc wątpliwości?

Przede wszystkim dlatego, że cyrkli jest sporo rodzajów. Mamy więc metalowe i plastikowe, ponadto są takie z nóżkami, które się zginają na wysokości ok 1/3 i z obiema nóżkami sztywnymi. Najczęściej na rynku dostępne są cyrkle z grafitowymi rysikami, ale mamy też takie ze specjalnie wyprofilowanymi uchwytami, w które można wsunąć ołówek lub dowolny piszący przyrząd. Są wreszcie takie z dziwnymi śrubami między nóżkami cyrkla. Który  więc będzie odpowiedni dla dziecka? Teoretycznie wszystkie, ale diabeł tkwi w szczegółach.

Praktyczne rozwiązania

Zacznijmy od materiałów: metalowy czy plastikowy i z rysikiem czy bez. Metalowe są z pewnością stabilniejsze, a stabilność, to podstawowa wartość cyrkla. Plastikowy jednak będzie lżejszy, a wiadomo, że każdy gram zdjęty dziecku z pleców, to dzisiaj ulga. Co do grafitów i wpinanych ołówków, to te pierwsze nadawać się będą raczej dla starszych uczniów. Wymiana takiego rysika wymaga precyzji ruchów, a gdy złamie się czy stępi podczas lekcji – również szybkości w działaniu. Malec nie przewidzi, że rysik jest stępiony czy już za krótki i lepiej będzie operować mu ołówkiem wpiętym w cyrkiel, bo ten przyrząd już dobrze zna. Cyrkle z grafitem są precyzyjniejsze, ale to znów argument dla starszych uczniów – ci młodsi- ważne, że nauczą się cyrklem w ogóle posługiwać.

Co z dodatkowo „łamanymi” nóżkami cyrkla? Służą one do zrobienia niewielkich kółek albo okręgów wewnątrz okręgu – nie będzie to funkcja przydatna najmłodszym  uczniom. Natomiast kółko wewnątrz cyrkla, między jego nogami, to śruba rzymska. Pozwala ona utrzymać rozstaw między nogami cyrkla, dzięki czemu niesprawne dłonie młodszego „matematyka” nie zmienią przypadkowo rozstawu nóg w czasie rysowania okręgu. Starszym śruba ta zapewni precyzję rysowania, młodszym zaś stabilność.

Jak widać, artykuły szkolne potrafią płatać nam, rodzicom, figle – kilka opcji, wariantów tego samego urządzenia, i już problem gotowy, a przecież z konsekwencjami naszych wyborów w sklepie, mali uczniowie zmagają się następnie podczas lekcji. Dobrze jest więc sprawdzić, co będzie dla nich najwygodniejsze.

 

 

odnarodzin
Hej, jestem Kasia. Od zawsze chciałam prowadzić blog o rodzinie i dzieciach. Jeśli planujesz lub posiadasz rodzinę albo po prostu interesuje Cię któryś z moich wpisów, serdecznie zapraszam do komentowania.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *