Dlaczego dzieci gryzą?

Wielu rodziców martwi się, gdy ich pociechy zaczynają gryźć inne dzieci. Specjaliści przekonują, że gryzienie jest zupełnie naturalne w przypadku maluchów. Dzieci w wieku 1–3 lat często przechodzą przez etap gryzienia innych, ale z czasem z niego wyrastają. Nie oznacza to jednak, że mamy nie reagować na takie zachowanie i czekać na to, aż maluch znajdzie inne zajęcie. Dlaczego dzieci gryzą?

Dlaczego dzieci gryzą?

Przyczyny takiego zachowania są różne, a w większości przypadków dziecko nie chce zrobić krzywdy. Niemowlęta gryzą podczas ząbkowania, by uśmierzyć bólu i odczuć ulgę w obrzękniętych dziąsłach. Dla dziecka gryzienie jest także sposobem na poznawanie świata, podobnie jak dotykanie różnych przedmiotów. Gryzienie to sposób na poznawanie świata, ale także sprawdzenie reakcji rodzica. Czasami maluchy celowo gryzą innych, by usłyszeć okrzyk zaskoczenia. Nie zdają sobie przy tym sprawy, jak bolesne jest takie doświadczenie dla ugryzionej osoby. Wbijanie ostrych ząbków w skórę rodzeństwa lub rodzica to także sposób na zwrócenie uwagi na siebie. Starsze dzieci wiedzą, że gryzienie pozwoli im znaleźć się w centrum uwagi rodzica, nawet jeśli reakcja będzie negatywna. Ponadto, małe dzieci słabo się komunikują, a gryząc mogą wygrać kłótnię o zabawkę lub dać koledze do zrozumienia, że chcą bawić się same.

Co zrobić, by dziecko przestało gryźć innych?

Zanim ząbkujące dziecko zacznie gryźć, podajmy mu gumowy gryzak lub wilgotny kawałek materiału, które pomogą rozmasować bolące dziąsła dziecka. U starszego malca unikajmy sytuacji, w których mógłby zirytować się do tego stopnia, że zacząłby gryźć innych. Przed pójściem z dzieckiem na plac zabaw upewnijmy się, że jest najedzone i wyspane. Weźmy ze sobą małą przekąskę – jeśli maluch zacznie marudzić z powodu ssania w żołądku, będziemy mogli szybko zareagować i zaspokoić mały głód, a dziecko nie zaatakuje kolegi. Starsze dziecko nauczmy mówić o jego potrzebach. Dziecko powinno mieć świadomość, że zamiast gryźć, można powiedzieć: „to moja zabawka” lub „jestem na ciebie zły”. Złość lub frustrację można wyrazić także poprzez ściśnięcie mocno pluszaka lub w inny sposób, który nie rani nikogo. Mimo podjęcia stosownych kroków, przypadki gryzienia mogą mieć miejsce. Gdy dziecko ugryzie kogoś, zachowajmy spokój, ale stanowczym tonem głosu powiedzmy mu, że nie wolno gryźć innych. Wytłumaczmy, że jest to bolesne, następnie zabierzmy malucha w inne miejsce i dajmy mu czas, by ochłonął.

Jeśli dziecko gryzie innych, musimy je tego oduczyć, co nie jest łatwym zadaniem. Jeżeli wejdzie mu to w nawyk, a gryzienie będzie utrzymywać się po ukończeniu 4–5 roku życia, przyczyna może leżeć w poważniejszych problemach emocjonalnych. W takiej sytuacji trzeba poszukać fachowej pomocy psychologa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *