Prezent dla dziecka. Co warto mieć, a czego unikać?

Obdarowanie dziecka prezentem może być podyktowane z wielu powodów, ale zawsze związane jest z przyjemnością. Jednak nie zawsze to, co sprawi nam przyjemność zostanie powielone przez dziecko i jego rodziców. Nawet, jeżeli to był drogi prezent. Których podarków lepiej nie dawać, a które prezenty zdecydowanie mogą przypaść dziecku do gustu?

Smartfon, tablet i laptop

W obecnych czasach każdy ma telefon z dotykowym ekranem lub tablet . Nawet sześciolatki! Wystarczy dać dziecku sprzęt do ręki, włączyć bajkę lub uruchomić grę, by rodzic mógł odetchnąć i zająć się innymi obowiązkami. Przecież to takie łatwe, odwrócić czymś uwagę dziecka.

W efekcie małolaty od najmłodszych lat są zaznajomione z technologią. Efekt? Wystarczy spojrzeć przez okno. Niemal wszystkie dzieci zamiast bawić się z rówieśnikami, nawiązywać kontakty, zapoznawać się ze środowiskiem oglądają Youtube na telefonie mamy i taty, grają w gierki zamknięte w czterech ścianach.

Uczenie dziecka od najmłodszych lat korzystania z telefonu lub komputera zabiera im dzieciństwo. Technologia uzależnia, i zamiast wejść do świata realnego, dzieci wolą świat wirtualny. Świat bezpieczniejszy i miejsce, gdzie mogą stać się kimś innym.

Dawanie telefonu dziecku jest najczęściej argumentowane tym, że rodzic chce mieć kontakt. Zdecydowanie wystarczy zwykły telefon z klawiszami, a zamiast bajek i gier, daj książkę z dużymi ilustracjami.

 

Podaruj mu dzieciństwo

Jak dorośli wspominają dzieciństwo? Beztroskie bieganie po podwórku, gry towarzyskie, jazda na rowerze.

Niestety nie każde dziecko ma rower („komputer był zbyt drogi, by dać rower”). Jeżeli dziecko nie ma roweru, będzie to doskonała okazja, by mu go kupić. Rower dla dzieci to jeden z najlepszych prezentów, który z pewnością sprawi uśmiech na twarzy obdarowanego.

 

Klocki, puzzle

Jeżeli dziecko osiągnęło już odpowiedni wiek, podaruj mu coś, co zajmie mu czas, rozwinie wyobraźnię i kreatywność. Klocki lego i puzzle doskonale spełnią te zadanie. Klocki lego (lub Duplo dla młodsklockizych) wymagają czasu i pomysłowości. Zestawy bardziej skomplikowane wymagają kreatywności i często pomysłowości. Podobnie jak puzzle. Zaczynając od zestawów składających się ze 100 elementów, dziecko szybko będzie chciało zestawy większe, 200, 500, a nawet 1000, których ułożenie da naprawdę dużą satysfakcję.

 

Zapomnij o żywym prezencie

Najbardziej nietrafionymi prezentami są zwierzęta. Bez znaczenia, czy podarunek był w dobrej wierze, zwierząt zdecydowanie nie powinno się dawać w prezencie.

Piesek czy kotek wymaga poświęcenia czasu i uwagi. Karmienie, wychodzenie na spacer, wizyty u weterynarza. Zwierzęta to odpowiedzialność, dlatego nie powinny być traktowane jak rzecz. Nie każdy życzy sobie psa, czy kota. A te tez podobnie jak człowiek oczekują czułości i przyjaźni.

Może się też okazać, że któryś z domowników jest uczulonych na sierść. Istnieje więc ryzyko, że nawet najsłodszy piesek trafi do schroniska lub zostanie porzucony

5 komentarzy

  1. Myślę, że nie ma co generalizować. Obok mojego mieszkania jest szkoła i nie ma dnia, żeby jakeś dzieci nie grały tam w piłkę, czy jeździły na rowerze. A to, że są zaznajomione z technologią, no cóż, trzeba się pogodzić z tym, że nasze pokolenie różni się od tych dzisiejszych. Zgodzę się natomiast z tym, że zwierzęta nie nadają się na prezent dla dzieci.

    1. Hej Maria. Rozumiem Twój punkt widzenia, chciałabym jednak delikatnie sprostować mój wpis – nie miałam na myśli, że wszystkie dzieci wolą przeglądać telefon niż iść np. pograć w piłkę. Niestety z moich obserwacji wynika, że z pokolenia na pokolenie coraz więcej dzieci woli wypoczynek przed komputerem. Co do prezentów dla dziecka – dokładnie: psy, koty, czy inne gryzonie – nie należy kupować, jeśli nie mamy pewności że ktoś się nimi zajmie.

    1. Myślę, że trzeba samemu wyczuć. Przede wszystkim w pierwszej kolejności dziecko musi nauczyć się koordynacji ruchowej. W pierwszej fazie nauki można zapoatrzyć się w rower dziecięcy z nóżkami, które będziemy trzymać podczas jazdy, asekurując dziecko. Gdy dziecko podrośnie, kupujemy rower do samodzielnej jazdy. Koła o szerokości 16 cali zazwyczaj sprawdzają się w przypadku dzieci do 8 roku życia.

  2. Moja kuzynka miała Cocer Spaniela, kupiła jako prezent dla dzieci. Szczeniak był śliczny i wszyscy zachwycali się jego wyglądem. Gdy podrósł zaczął być agresywny, nie pozwalał podejść do miski z jedzeniem, atakował ptaki, warczał na gości. Weterynarz powiedział, że są to psy myśliwskie i bardzo trudno je wychować. Niestety musieli oddać psa. Trzeba uważać jaki prezent kupuje się dziecku! A już na pewno przeczytać o rasie przed kupnem. Nie każda nadaje się do rodziny z dziećmi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *